یادداشت هفته

 

 

 

آمار بازدید

 

 

 

آلبوم عکس

 

 

 

گالری

 

 

 

ویدئو ها

.....................................................

پمفلیت ها

.....................................................

آلبوم عکس

جراحی پلیکاسیون

 

 

 

جزئیات پلیکاسیون

.....................................................

رژیم غذایی بعد از عمل

.....................................................

فیلم انیمیشن پلیکاسیون

.....................................................

رضایتنامه عمل پلیکاسیون

 

درباره دکتر طالب پور

 

 

 

اطلاعات عمومی درباره ایشان

.....................................................

پیشتاز لاپاروسکوپی پیشرفته در ایران

.....................................................

ارتباط با ایشان

.....................................................

سوالات از ایشان

.....................................................

کنفرانس ها و مقالات

 

منوی عمومی

 

 

 

جراحی آندوسکوپیک

.....................................................

لاپاروسکوپی

.....................................................

اعمال جراحی

ورود

 

 

 

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
پیوند ها

 

 

 

Animated Horizontal Dropdown Menu (Theme 3) - Animation 2

 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

نظرات

 

New Page 1

از خانواده ما 4 نفرشان را ایشان عمل پلیسه کرده اند

 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

سوالات کاربران از دکتر محمد طالب پور

 

. . . . . . . . . .

آرشیو سوالات کاربران

 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

چه اعمالی را برای لاپاروسکوپی توصیه می کنیم؟

 

 

 

 

 

چرا لاپاروسکوپی را ترجیح می دهیم؟

 

چرا پلیکاسیون را ترجیح می دهیم؟

 

 

مطالب : رشته تحصیلی             

 

 

الف : تاريخچه

• اولین مورد انجام جراحی لاپاروسکوپی از قدمتی 20 ساله برخوردار می باشد. اگر چه از لحاظ قدمت عمر طولانی ندارد ولی بعلت تاثیر واقعی آن و علاقه مندی بیماران به انتخاب این روش سرعت رشد و پیشرفت بسیار بالایی پیدا نموده است. از سال 1985 تا 1990 اکثر اعمال جراحی به این روش صورت پذیرفت و جراحان زیادی در سطح دنیا با آن آشنا شده و از آن استفاده روزمره کردند.

• در ایران اولین عمل صورت پذیرفته به این روش قدمتی 15 ساله دارد و از 1371 که این عمل در ایران شروع شد تا 1380 عملا لاپاروسکوپی در ایران در سطح اعمال اولیه و پایه انجام می شد.

از سال 1380 با گذراندن دوره های تکمیلی لاپاروسکوپی پیشرفته و تسهیلات دانشگاه ها در دادن بورس در کسب دوره های فلوشیپی در این زمینه گسترش لاپاروسکوپی بشکلی بسیار سریعتر از قبل در ایران رخ داد. امروزه تقریبا تمامی اعمال جراحی شکمی با روش لاپاروسکوپی در ایران قابل انجام می باشد.

ب : معرفي

لاپاروسکوپی به معنی دیدن فضای داخل شکم بکمک سیستم تصویری می باشد. این امر از زمان های قبل با سیستم های اولیه لنزی و دید مستقیم امکان پذیر بوده است.

با پیشرفت سیستم تصویر برداری و امکان مشاهده تصویر بر روی مانیتور بکمک انتقال تصویر با فوتودیود ها عملا لاپاروسکوپی با پیشرفت شگرف و اقبال عمومی مواجه شد.

قابلیت جراحان نیز با این وضعیت افزایش یافت بدین صورت که بجای درگیر بودن دست جراح در تنظیم دید ومحل مورد نظر این کار را کمک جراح کرده و جراح بکمک پورت های دیگر و وسایل مربوطه غیر از مشاهده؛  اقدام به جراحی در ابتدا اعمال کوچک و سپس اعمال بزرگتر نمودند.

در واقع لاپاروسکوپی نوعی از اعمال جراحی آندوسکوپیک محسوب می شود که مخصوص فضای داخل شکمی می باشد. اعمالی نظیر کیسه صفرا؛ فتق؛ چاقی مفرط و رفلاکس معده بطور شایع با این متد قابل انجام است.

• لاپاروسکوپی جراحی با حداقل تهاجم :

 جراحی لاپاروسکوپی که جراحی keyhole (به معنی سوراخ کلید است و منظور این است که از ورودی‌های طبیعی بدن برای عمل استفاده نمی‌شود) یا bandaid (جراحی با حداقل تهاجم) نیز خوانده می‌شود در واقع شاخه‌ای از آندوسکوپی است.

 از لحاظ پزشکی، این نوع جراحی فقط در مورد جراحی شکم و لگن به کار می‌رود. آزمایش‌های رادیولوژیک (اشعه X) و سونوگرافی قادرند بعضی بیماری‌های درون شکم و لگن را تشخیص دهند ولی هر کدام محدودیت‌های خاص خودشان را دارند. در بعضی مواقع، نیاز به یک تصویر واضح‌تر از درون شکم یا لگن داریم. با استفاده از این تکنیک محتویات شکم و لگن شامل کبد، کیسه صفرا، آپاندیس، رحم، روده کوچک، تخمدان‌ها و لوله‌های رحم را می‌توان مستقیماً مشاهده کرد.

 چگونه انجام می‌شود؟ این عمل معمولاً در بیمارستان‌ها یا مراکز جراحی تحت بیهوشی عمومی (که بیمار بدون هوشیاری و احساس درد است) یا بی‌حسی نخاعی انجام می‌شود. ولی می‌توان آن را تحت بی‌حسی موضعی نیز انجام داد. آماده کردن بیمار معده بیمار توسط یک لوله دهانی- معده‌ای (اروگاستریک) تخلیه می‌شود. یک سوند ادراری برای تخلیه ادرار کار گذاشته می‌شود. البته اگر عمل جراحی مربوط به قسمت فوقانی شکم باشد، کوتاه‌مدت و مختصر باشد یا بیمار بلافاصله قبل از عمل دفع ادرار داشته باشد ممکن است این کار انجام نشود. به علت این‌که تخت جراحی را در طول عمل برای تغییر موقعیت اعضای داخل شکم با نیروی جاذبه زمین، تغییر وضعیت و شیب می‌دهند، باید بیمار روی تخت محکم نگاه داشته شود. وسایل عمل جراحی باز (لاپاروتومی) باید در حین عمل حتماً در دسترس باشد چون ممکن است مجبور شوند عمل لاپاروسکوپی را به لاپاروتومی تبدیل کنند.

 پر کردن فضای شکم از گاز محیط عمل باید دید کافی و فضای لازم را برای کار داشته باشد. با تزریق گاز به فضای شکم، دیواره شکم بلند می‌شود و فضای بزرگ‌تری برای عمل به وجود می‌آید. برای این کار یک سوزن از طریق یک برش کوچک روی پوست زیر ناف وارد می‌کنند و بعد از سوراخ کردن لایه‌های سطحی و عمقی، دیواره شکم را وارد فضای صفاقی می‌کنند. سپس فضای داخل صفاق را با فشاری حدود 10 تا 15 میلی‌متر جیوه از گاز دی‌اکسید کربن پر می‌کنند. البته باید مواظب بود که سوزن وارد فضای اصلی صفاق شود و به فضاهای کوچک و بسته (مانند فضای پشت صفاقی) نرود. این امر باعث افزایش غیر عادی فشار، علی‌رغم تزریق آهسته گاز می‌شود. اگر بعد از وارد کردن تروکار خونریزی شدیدی رخ داد باید عمل را به لاپاروتومی (جراحی شکم باز) تبدیل کرد. یک برش 1 تا 2 سانتی‌متری داده می‌شود تا بتوان لاپاروسکوپ را به داخل شکم فرستاد. موقعیت برش بستگی به نوع عمل دارد.

 لاپاروسکوپ چیست؟ یک ابراز جراحی استریل شامل یک سیستم عدسی‌دار مرتبط به دوربین ویدیویی است. یک سیستم کابل فیبر نوری نور را از منبع به محل عمل منتقل می‌کند. به این ترتیب یک تصویر واضح از محل عمل ایجاد می‌شود. جراح می‌تواند از طریق ورودی‌های جانبی ابزارهای باریک 5 تا 10 میلی‌متری مورد نیاز را وارد شکم کند. این ابزارها شامل قیچی، انبرک و ... هستند که برای برداشتن نمونه از بافت‌ها، ترمیم، تخلیه کیست‌ها و ... به کار می‌روند و از طریق برش‌های کوچکی در قسمت تحتانی شکم وارد می‌شوند.

قرار دادن پورت‌ها :محل قرارگیری پورت‌ها طبق یک استاندارد مشخص صورت می‌گیرد. 1- پورت دوربین باید بین دو پورت دیگر که جراح از طریق آن‌ها عمل را انجام می‌دهد باشد. 2- پورت‌های کاری، نسبت به پورت دوربین در وضعیت خارجی‌تر قرار می‌گیرند. همه پورت‌ها باید حداقل 8 سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند تا بین وسایل هر پورت تداخل ایجاد نشود.

وجوه تمایز: این روش از جراحی باز شکم اندازه برش‌ها در این روش بسیار کوچک‌تر است و در نتیجه اثر آن روی پوست کمتری‌ماند. مثلاً به جای یک برش 20 سانتی‌متری در جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش سنتی، از 2 تا 5 برش 5 تا 15 میلی‌متری استفاده می‌شود. این روش برای به حداقل رساندن خونریزی‌های جراحی و کاهش زمان بهبودی طراحی شده است.

دردهای بعد از عمل: در لاپاروسکوپی کمتر است و بیمار بعد از یک هفته می‌تواند به طور کامل به سر کارش برگردد. البته بعد از عمل ممکن است دردهایی ناشی از خارج شدن گاز co2 از بدن احساس شود.

با فرستادن لوله‌ای به نام تروکار به درون سوراخ می‌توان دوربین ویدیویی را به داخل شکم هدایت کرد. در واقع لاپاروسکوپ یک تلسکوپ مینیاتوری است با یک سیستم فیبر نوری که نور را به داخل شکم هدایت می‌کند. بزرگی آن به اندازه دو برابر یک خودنویس است.

 ساخت دوربین‌های ویدیویی مینیاتوری مشوق تازه‌ای بود تا از لاپاروسکوپی استفاده‌های وسیع‌تری شود. با این دوربین‌ها جراح همان دیدی را دارد که جراح شکمِ باز دارد. جراح می‌تواند با هر دو دست کار کند و همکارش دوربین را نگه دارد و احشا را جابه‌جا نماید یا بکشد.

به عنوان قانون هر عملی را که بتوان با جراحی شکم باز انجام داد با لاپاراسکوپی نیز می‌توان، ولی این بدان معنا نیست که آن عمل‌ها باید با لاپاروسکوپی انجام شود و فقط اگر بیمار درد و عوارض کمتر و بازگشت زودتر به سرکار را می‌خواهد لاپاروسکوپی انجام می‌دهیم.

 توصیه‌هایی به بیماران قبل از عمل: حداقل 12 ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید. خالی بودن معده به جلوگیری از استفراغ در حین عمل کمک می‌کند. در صورتی‌ که موارد زیر شامل شما می‌شود حتماً قبل از عمل به پزشک اطلاع دهید: حساسیت به داروها مانند بی‌حس‌کننده‌ها مصرف داروهای خاص مانند ضد انعقاد ابتلا به بیماری‌های خاص مانند مشکلات خونریزی بارداری یا احتمال آن قبل از عمل به این نکات هم توجه کنید اگر دارویی مصرف می‌کنید از پزشک بپرسید که روز قبل از عمل مصرف کنید یا نه. هرگونه جواهرآلات، عینک و دندان مصنوعی را در خانه بگذارید. یک ساعت قبل از عمل مثانه خود را خالی کنید.

 در اتاق عمل:یک رگ از شما گرفته می‌شود تا در صورت نیاز داروها و مایعات به شما تجویز شود. در صورتی که نیاز به بیهوشی عمومی باشد کارهای زیر انجام می‌شود:

 لوله‌ای وارد نای شما می‌شود یا ماسک اکسیژن متصل می‌شود تا تنفس به راحتی انجام شود. سوند (لوله نازک و قابل انعطاف) از طریق پیشابراه برای تخلیه مثانه کار گذاشته می‌شود. مقداری از موهای قسمت تحتانی شکم (ناحیه پوبیک) تراشیده می‌شود. ناحیه شکم و لگن با آنتی‌سپتیک (مواد ضد عفونی‌کننده) تمیز می‌شود. بعد از عمل شما حدود یک تا چهار ساعت در اتاق ریکاوری می‌مانید تا کاملاً به هوش آیید. پرستار نبض و درجه حرارت بدن شما را مرتباً کنترل می‌کند. اگر احساس درد یا تهوع دارید داروی مناسب از طریق سرم برایتان تجویز می‌شود. به محض این‌که پزشک اجازه نوشیدن مایعات دهد داروهایتان به صورت قرص به شما داده خواهد شد. به محض این‌که بتوانید مثانه خود را خالی کنید به شما اجازه رفتن به خانه خواهد شد. وگرنه توصیه می‌شود که همچنان در بیمارستان بمانید. ممکن است دردی در ناحیه نای احساس کنید یا خشونت صدا داشته باشید. این امر به خاطر جایگذاری لوله درون نای است.

 

فرستنده مدیر وب سایت در تاريخ ۱۳۹۱/۱/۲۸ ۱۳:۵۴:۲۱ (2322 بار خوانده شده)

 

 

ارزش: 0.00 (0 رای) - ارزش‌گذاری این خبر -

 

خبر قبلی - خبر بعدی صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه 


سایر خبرها
۱۳۹۷/۷/۲۵ ۰:۱۰:۰۰ - :: خانم ۳۷ ساله با سابقه بای پس معده دو سال قبل و درد شکم از یک ماه قبل و زردی
۱۳۹۷/۷/۲۴ ۰:۱۰:۰۰ - تولید نیمه رسانای جدید با مواد ارگانیک
۱۳۹۷/۷/۲۳ ۰:۱۰:۰۰ - درمان جراحی بیماری دیابت
۱۳۹۷/۷/۲۲ ۰:۱۰:۰۰ - علائم دیابت 20 سال قبل از تشخیص شروع می شوند
۱۳۹۷/۷/۲۱ ۰:۱۰:۰۰ - کشف روش جدید برای درمان آرتروز زانو و ستون فقرات

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم


 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

  اخبار پزشکی