یادداشت هفته

 

 

 

آمار بازدید

 

 

 

آلبوم عکس

 

 

 

گالری

 

 

 

ویدئو ها

.....................................................

پمفلیت ها

.....................................................

آلبوم عکس

جراحی پلیکاسیون

 

 

 

جزئیات پلیکاسیون

.....................................................

رژیم غذایی بعد از عمل

.....................................................

فیلم انیمیشن پلیکاسیون

.....................................................

رضایتنامه عمل پلیکاسیون

 

درباره دکتر طالب پور

 

 

 

اطلاعات عمومی درباره ایشان

.....................................................

پیشتاز لاپاروسکوپی پیشرفته در ایران

.....................................................

ارتباط با ایشان

.....................................................

سوالات از ایشان

.....................................................

کنفرانس ها و مقالات

 

منوی عمومی

 

 

 

جراحی آندوسکوپیک

.....................................................

لاپاروسکوپی

.....................................................

اعمال جراحی

ورود

 

 

 

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
پیوند ها

 

 

 

Animated Horizontal Dropdown Menu (Theme 3) - Animation 2

 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

نظرات

 

New Page 1

از خانواده ما 4 نفرشان را ایشان عمل پلیسه کرده اند

 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

سوالات کاربران از دکتر محمد طالب پور

 

. . . . . . . . . .

آرشیو سوالات کاربران

 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

چه اعمالی را برای لاپاروسکوپی توصیه می کنیم؟

 

 

 

 

 

چرا لاپاروسکوپی را ترجیح می دهیم؟

 

چرا پلیکاسیون را ترجیح می دهیم؟

 

(1) 2 3 »
 

پلیکاسیون : رژیم غذایی             

 

.

 

فرستنده مدیر وب سایت در تاريخ ۱۳۹۲/۸/۴ ۶:۰۰:۰۰ (14440 بار خوانده شده)

 

 

ارزش: 0.00 (0 رای) - ارزش‌گذاری این خبر - ادامه | 280 کلمه در ادامه متن | نظر

 

 

پلیکاسیون : رژیم غذایی بعد از پلیکاسیون             

 

اگر چه نظیر روش های دیگر کوچک کننده حجم معده؛ رژیم غذایی بعد از عمل با حجم های خیلی کم مایعات غیر پختنی نظیر شربت؛ شیر و اب میوه شروع می شود ولی تفاوت عمده این روش با موارد دیگر در این است که غذاهایی که نیاز به حرکات دودی شدید معده بمنظور جذب آن ها را دارد؛ در این روش بعلت دوخته شدن معده به هم و دردناک بودن تحریک حرکات معده با آن غذاها؛ حتی طی زمان طولانی تر نیز براحتی قابل استفاده نیست.

توضیح عکس: عکس معده یک ماه بعد از عمل به کمک باریم

عملا در چهار مرحله رژیم های غذایی افراد تغییر می کند. در فاز اول که حدود 2 هفته طول میکشد؛ با حداکثر بلع 50 سی سی در هر وعده غذایی که حداقل فاصله وعده ها باید 15 دقیقه باشد؛ فرد مجاز است که صرفا شیر؛ شربت؛ آب میوه طبیعی و آب میل کند.

فاز دوم نیز که 2 هفته طول می کشد دو تفاوت عمده با دوره قبل دارد و آن حذف استفاده از هر گونه مواد قندی و امکان استفاده از مواد پختنی می باشد. لذا شربت در فاز دوم قطع و به جای آن آب سوپ رژیمی که خالی از غلات؛ حبوبات و مواد نشاسته ای بوده و مملو از مواد پروتئینی و ویتامینی است برای بیماران توصیه می شود. آب میوه در این مرحله به پوره میوه تبدیل می شود تا بیمار با غذای نسبتا سفت تر آشنا شود.

در فاز سوم که مرحله قبل از رژیم غذایی عادی است و به مدت 2 هفته طول می کشد تنها تفاوت عمده تبدیل غلظت مواد به حد بالاتر می باشد؛ بدینصورت که بیماران می توانند بجای شیر از ماست استفاده کنند؛ یا میوه هایشان را بصورت طبیعی میل کنند و بجای آب سوپ تمامی محتویات سوپشان را که شامل گوشت؛ هویج؛ قارچ و ... می باشد را نیز میل می کنند.

رژیم انتهایی که عمدتا رژیم حجم بوده و محدوده خورد و خوراک را تعیین می کند دراز مدت بوده و شامل صبحانه؛ ناهار و شام؛ طبق عرف خانواده های ایرانی بوده و تنوع غذاهای مورد استفاده بیشتر است. مهمترین نکته در رژیم های شدید بعد از عمل؛ پرهیز صد در صدی از مصرف چربی ها و کربوهیدراتها و بجای آن مصرف قابل توجه مواد ویتامینی و پروتئینی می باشد.

از ماه دوم بعد از عمل؛ معمولا ورزش بصورت پیاده روی تند و یا دویدن آرام؛ حداقل یک ساعت در روز توصیه می شود.

بعد از 6 ماه از عمل اگر چه فرد همچنان باید در رژیم غذایی باشد ولی مهمترین نکته؛ تعادل بین مصرف و سوزاندن میزان کالری روزانه می باشد. بدینصورت که اگر چه فرد در مصرف هر غذایی آزاد خواهد بود؛ ولی باید ما به ازای مصرف آن کالری ایجاد شده را با تحرک معادل آن که معمولا بصورت دویدن آرام است جبران کند.

توضیح عکس: معده 6 ماه بعد از پلیکاسیون به کمک باریم

 

فرستنده مدیر وب سایت در تاريخ ۱۳۹۱/۱/۳۰ ۱۴:۰۰:۰۰ (3478 بار خوانده شده)

 

 

ارزش: 0.00 (0 رای) - ارزش‌گذاری این خبر - نظر

 

 

پلیکاسیون : عوارض پليکاسيون             

 

عوارض پليکاسيون

 

 

بدنبال عمل پلیکاسیون شرایط جدیدی ایجاد می شود که بطور غیر قابل اجتناب محدودیت ها و مشکلاتی ممکن است برای بیماران بوجود اورد.

از جمله آنها حالت تهوع رفلکسی به مدت حداکثر 48 ساعت؛

درد های پریودیک ناحیه فوقانی شکم بعلت انقباضات عضلات معده در 2-3 روز اول بعد از عمل؛

ضعف واضح و چشمگیر در دوران یک هفته اول بعد از عمل؛

ترش کردن و پس زدن ترشحات معده به داخل مری بعلت فضای محدود معده و فشار بالای داخل معده بعد از عمل؛

باد گلوی بعد از عمل بعلت بلع هوا حین خوردن مایعات و نبود فضای کافی در معده و عملا اجبار به خروج هوا از معده به بیرون از راه دهان تا زمانی که فرد بتواند جلوی بلع هوا را حین خوردن بگیرد

و تغذیه خیلی محدود و با فواصل کم در 45 روز اول بعد از عمل می باشد.

 

جدای از موارد فوق ممکن است بعنوان عارضه بعد از عمل سه مشکل مهم رخ دهد:

 

 

الف) تنگ شدن بیش از حد مسیر خروجی معده بعلت پلیکاسیون معده در فرم خیلی شدید و گیر کردن چین های به داخل رانده شده در مسیر تنگ شده معده؛ در این حالت تهوع بیمار تداوم داشته و بهیچوجه کاهش نمی یابد. بزاق دهان بصورت استفراغ؛ مرتبا همراه مقادیر زیاد کف خارج می شود و در صورت تاخیر در اصلاح محل دوخت و دوز می تواند منجر به اختلالات الکترولیتی و عوارض مربوطه شود.

علت بروز این عارضه دوختن قسمت انتهایی معده نظیر قسمت فوقانی معده است. چرا که در قسمت دیستال معده و بعد از قسمت تنه معده چین های زیادی به داخل معده رانده شده است و اگر در قسمت انتر فضای کافی در معده باقی نگذاریم چین های به داخل رانده شده ممکن است در مسیر خروجی گیر کنند. لذا جهت جلوگیری از این مشکل باید مسیر دوختن معده در انتر با مسیر دوختن معده در تنه در یک خط باشد و کم شدن حجم چین های رانده شده در انتر موجب این نشود که پلیکاسیون را در این ناحیه تنگ تر کنیم.

در قسمت ابتدایی معده نیز چنانچه زاویه هیس را کاملا آزاد کنیم و فوندوس معده را به داخل چین دهیم باعث می شود که مخاط چین خورده به داخل؛ براحتی وارد مری شده و تابلوی انسداد قسمت انتهایی مری را ایجاد کند. برای جلوگیری از این مشکل توصیه به حفظ زاویه هیس و چین دادن معده در خم بزرگ در دو لایه که به هم وصل می شوند می شود. در این حالت معده چین خورده به داخل عملا در جداره خم بزرگ معده فیکس می شود و امکان تحرک نخواهد داشت.

 شیوع این عارضه در بین بیماران مولف سه مورد از 700 مورد بیمار عمل شده بوده است.

 

 

ب) سوراخ شدن معده: مکانیزم ایجاد این عارضه می تواند

A) در محل گرفتن معده با وسیله مخصوص نگهدارنده معده باشد؛

B) یا در محل بخیه ها بعلت تحت کشش بودن غیر عادی یک نقطه و یا بعلت ایراد تکنیکی بوده و یا نهایتا

C) بعلت بیرون زدگی چین به داخل رانده شده از بین بخیه ها و ایجاد حالتی نظیر روده کور و یا بادکنک با دهانه تنگ و یک طرفه که بتدریج بزرگ تر شده تا بترکد باشد. این حالت اخیر معمولا در بالاترین نقطه معده و در فوندوس که معده نازک تر و بدنبال پلیکاسیون ایسکمیک تر هست رخ می دهد.

 

تابلوی این حالت در اوائل بروز این عارضه بسیار مبهم و گمراه کننده است و تشخیص سریع این عارضه و درمان به موقع ان است که می تواند جلوی مشکلات عدیده بعدی را بگیرد. مهمترین نکاتی که می تواند کمک کننده باشد: درد بهنگام تنفس عمیق در پهلوی چپ؛ افزایش ضربان قلب و تنفس؛ لکوسیتوز شدید و نهایتا احساس ناخوشایند بیمار می باشد.

در صورت تشخیص سریع براحتی محل سوراخ شده را می توان به روش لاپاروسکوپی شناسایی و درمان کرد. و چنانچه دیر تشخیص داده شود عفونت های مقاوم و سپسیس شکمی می تواند حتی کشنده باشد.

در تجربیات مولف تا به حال سه مورد سوراخ شدگی معده رخ داده است که یکی در محل گراسپر؛ یکی در محل بخیه و یکی نیز با مکانیسم بیرون زدگی چین معده از بین سوتور ها بوده است.

به دنبال اصلاح تکنیک پلیکاسیون و کاربرد دو ردیف بخیه در مسیر چین خوردگی معده؛ عملا امکان بیرون زدگی چین پلیسه شده به خارج منتفی شده است.

 

 

ج) دوباره چاق شدن: اگر چه بعد از عمل بیماران دارای احساس بی میلی به غذا و سیری کاذب می باشند و حجم موثر معده شان کمتر از 50 سی سی می باشد ولی به مرور زمان و طی 4 سال تا حجم 250 سی سی می رسد. در طی این زمان در افراد با انگیزه بالا در رعایت رژیم غذایی و اجرای ورزش پاسخ بدن معمولا مناسب و چشمگیر می باشد.

چنانچه طی این 4 سال نحوه زندگی بیماران اصلاح نشود و فعالیت بدنی و نوع خورد و خوراک شان تغییر نیابد؛ عملا در معرض عود چاقی بصورت تدریجی قرار خواهند گرفت؛ چیزی که در متد های دیگر جراحی چاقی بروش کوچک کردن معده نظیر اسلیو و یا باندینگ نیز دیده می شود.

 

در امار مولف عملا علیرغم انتخاب با وسواس بیماران جهت این عمل؛ بعد از 4 سال حدود 15% بیماران مجددا مبتلا به چاقی شده اند که موید عدم پایبندی به برنامه جدید غذایی و فعالیت بدنی روزانه می باشد.

 

توصیه می شود اگر بیماران قصد استفاده از پلیکاسیون جهت درمان بیماری چاقی را دارند؛ و می خواهند از حداقل ریسک جانی در رسیدن به وزن مناسب استفاده کنند؛ حتما از لحاظ روحی پذیرش برنامه جدید زندگی خود را شامل تغییر در مدل خورد و خوراک و افزایش فعالیت های بدنی را در خود مطمئن شوند.

 

فرستنده مدیر وب سایت در تاريخ ۱۳۹۱/۱/۳۰ ۱۳:۵۷:۵۵ (2194 بار خوانده شده)

 

 

ارزش: 10.00 (1 رای) - ارزش‌گذاری این خبر - نظر

 

 

پلیکاسیون : نحوه درمان عود چاقی بعد از عمل پلیکاسیون             

 

نحوه درمان عود چاقی بعد از عمل پلیکاسیون

علیرغم اصرار به انتخاب درست بیمار برای این عمل؛ و علیرغم توجیه بیماران به لزوم رعایت رژیم غذایی و ورزش مناسب در زمان های مدید بعد از عمل؛ باز نظیر موارد مشابه تکنیک های کوچک کننده معده؛ ممکن است بیمار در عمل این نکات را رعایت نکرده و به سمت پر خوری مجدد کشیده شود.

حدود 15% بیمارانی که در مطالعات مولف پلیسه شده اند و لاغر شده اند در دراز مدت مجددا چاق شده اند. مهمترین دلایل مشاهده شده در این موارد شامل موارد ذیل است:

1) انتخاب اشتباه روش مناسب جراحی چاقی برای بیمار مربوطه؛ بدینصورت که با دقت بیشتر می توانستیم متوجه روحیات بیمار و عدم توانایی رعایت دراز مدت رژیم غذایی و ورزش در وی بشویم.

در این افراد که مجددا چاق شده اند توصیه اکید به اجرای روش هایی است که کمتر با ضریب همکاری بیماران ارتباط دارد. مولف عمدتا در این بیماران بای پس مدیفیه روده و یا دئودنال سوئیچینگ را پیشنهاد می کند.

2) تغییر شرایط بیمار؛ تعدادی از بیماران عود کرده خانم های جوانی بودند که بعلت ازدواج و حاملگی های متعدد در طی چند سال؛ ناخواسته مجددا چاق شده اند.

این بیماران را می توان با توجه به پایان دوران احتمال حاملگی های بعدی بای پس معده کرد؛ یا مجددا معده شان را چین زد و همان سیر کاهش وزن قبلی را مجددا در بیمار اجرا کرد. با علم به این امر که بعد از لاغر شدن مجدد در معرض پرخوری های بعدی قرار نخواهند گرفت.

 

فرستنده مدیر وب سایت در تاريخ ۱۳۹۱/۱/۳۰ ۱۳:۵۷:۰۵ (1640 بار خوانده شده)

 

 

ارزش: 0.00 (0 رای) - ارزش‌گذاری این خبر - نظر

 

 

پلیکاسیون : سرانجام بیماران پلیکاسیون شده             

 

سرانجام بیماران پلیکاسیون شده

حجم فضای معده بعد از عمل بعلت بروز ورم در محل بخیه ها و ... از حد 50 سی سی به مراتب کمتر می شود. چرا که محیط بین لوپ های چین خورده کاملا از بین می رود و به سختی ممکن است از روز بعد از عمل؛ حتی تا حد 10 سی سی نیز مایع بتواند وارد معده شود.

بتدریج با رفع ورم جداره معده و نمایان شدن حجم واقعی معده؛ این توانایی طی دو هفته بعد از عمل بخوبی به میزان 50 سی سی در هر وعده می رسد. البته بسته به نوع غذای مصرفی این حجم متفاوت است. بعنوان مثال مایع گرم را در ابتدا راحت تر از مایع سرد معده قبول می کند. بدینصورت که با مصرف مایع سرد؛ جداره معده شدیدا منقبض شده و عملا حجم داخل معده با این انقباض به حد اقل می رسد.

بتدریج که بعد از حدود 6 هفته؛ غذای جامد مورد استفاده بیمار قرار گرفت حجم مصرفی به مراتب کمتر می شود. چرا که مثلا برای هضم گوشت کبابی زمان بیشتری باید غذا در معده بماند و انقباض معده نیز به مراتب بیشتر خواهد شد و این باعث مصرف کمتر مواد غذایی می شود.

با مصرف غذاهایی که هضم سخت تری دارند حرکات دودی معده نیز افزایش می یابد و از ان جهت که معده به هم دوخته شده است لذا باعث درد شدید معده می شود. همین امر مانع مصرف زیاد این مواد می شود.

با شروع ماه چهارم بعد از عمل؛ شدت این دردها بعلت محو حرکات دودی شکل معده بدنبال مصرف غذا؛ کمتر شده و سهولت مصرف غذا بیشتر می شود.

 از ابتدای ماه هفتم بعد از عمل که معمولا حدود 60% اضافه وزن بیماران کاهش یافته است رعایت رژیم های سخت و کنترل شده بیماران؛ به محدودیت حجم و حفظ بالانس مصرف کالری بر اساس مدل کاهش وزن تدریجی تر تبدیل می شود. در این زمان حجم معده از 50 سی سی تا حد 75 سی سی افزایش یافته است و البته از لحاظ روحی؛ با کاهش میزان قابل توجه از وزن بیمار؛ امکان اعتماد به بیمار در تنظیم وزن و رعایت رژیم غذایی به مراتب بیشتر می شود.

سیر افزایش تدریجی حجم معده همچنان ادامه می یابد به گونه ای که بعد از حدود 2 سال تا حد 150 سی سی می رسد و بعد از 4 سال بطور متوسط تا مرز 250 سی سی بر اساس گفته بیماران تحت کنترل؛ می رسد.

توضیح عکس: معده 3 سال بعد از پلیکاسیون که گشاد شده است. محل بخیه ها هنوز واضح است.

طی این مدت چین ایجاد شده داخل معده؛ زنده و فعال باقی مانده و فعالیت ترشحی آن بر اساس یافته های آندوسکوپی ادامه می یابد. البته ابعاد چین مذکور با گذشت زمان کوچک تر شده که از عوامل مهم افزایش تدریجی حجم معده محسوب می شود.

توضیح عکس: چین ایجاد شده به داخل معده در نمای اندوسکوپیک 3 سال بعد از عمل

 

بتدریج نخ های مورد استفاده در ایجاد چین های معده از طریق خود معده به سمت داخل رانده شده و نهایتا براساس یافته های آندوسکوپی که در طول زمان های مختلف بدست آمده است؛ بعد از حدود 4 سال؛ علیرغم حفظ چین ایجاد شده به داخل معده؛ ولی نخ ها از جداره به داخل فضای معده افتاده و دفع می شوند.

توضیح عکس: قسمتی از بخ بخیه در نمای اندوسکوپی بعد از 3 سال از عمل داخل معده مشاهده شده است.

عملا بعد از حدود چهار سال؛ بیمار ما نه تنها اضافه وزن خود را اصلاح نموده است که معده وی دوباره به حالت طبیعی خود برگشته است و حتی از نخ مصرف شده نیز خبری نیست.

توضیح عکس: نمای معده پلیسه شده بعد از 3 سال ازعمل

از این عمل در دراز مدت نه تنها اثری از عوارض و یا مشکلات ثانویه به عمل رخ نداده است که در ظاهر نیز تمامی مسیر معده و ابعاد و ... آن با فرد نرمال تطابق خواهد داشت.

موفقیت دراز مدت بیماران از این به بعد؛ همه منوط به ایجاد شخصیت جدید روحی-روانی در بیمار و تغییر تمایلات وی به خوردن های کنترل نشده دارد. انتظار طبیعی در مورد بیمارانی که با علم به شرایط این عمل؛ و به قیمت عدم هر گونه تغییر در وضعیت فیزیولوژی و آناتومی ایشان در دراز مدت؛ تن به این عمل داده اند؛ این است که با کسب شرایط مطلوب اجتماعی در طی این مدت؛ لذت پر خوری را براحتی به لذت سلامت و مقبولیت اجتماعی و خانوادگی فدا کرده و به سمت ناهنجاری های تغذیه ای قبلی باز نگردند.

توضیح عکس: در نمای آندوسکوپی بیمار پلیسه زده شده هم چین ها پیدا است و هم بخ داخل معده اویزان است.

 

فرستنده مدیر وب سایت در تاريخ ۱۳۹۱/۱/۳۰ ۱۳:۵۶:۱۳ (10082 بار خوانده شده)

 

 

ارزش: 0.00 (0 رای) - ارزش‌گذاری این خبر - نظر

 

 


 

............................................................................................................................................................  <<< Lgp.ir ............

 

  اخبار پزشکی