آقای 50 ساله با سابقه نفخ مزمن روده ها

تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۹ ۶:۵۳:۴۶ | عنوان: عمل جراحی هفته

آقای 50 ساله با سابقه نفخ مزمن روده ها؛ بصورت ناگهانی دچار درد شکم؛ تهوع؛ اتساع شکم و عدم دفع گاز و مدفوع شده است. اتساع شکم بیمار طی دو روز به اوج خود رسیده و بصورت نامتقارن شده است؛ بگونه ای که در سمت چپ برجسته تر از سمت راست شده است. بیمار تب نداشته و نبض بیمار نرمال است.

 عکس ایستاده شکم موید دو سطح مایع-هوای واضح در سمت چپ بوده که با تشخیص ولولوس (پیچیدگی سیگموئید)؛ بیمار با توجه به توکسیک نبودن و عدم درد واضح شکمی؛ کولونوسکوپی شده و چرخش سیگموئید اصلاح شد.

ده روز بعد با توجه به خطر عود ولولوس سیگموئید؛ بیمار تحت عمل جراحی سیگموئیدکتومی لاپاروسکوپیک قرار گرفته و روده ای بسیار بلند در ناحیه سیگموئید (حدود 80 سانتیمتر) از شکم بیمار با برشی 5 سانتیمتری خارج شد. عکس های مربوط به عمل را ذیلا مشاهده می کنید:

 

در ابتدا با لیگاشور مزوی سیگموئید شناسایی و جدا شد؛ سپس با آندواستاپلر روده بزرگ در ابتدای رکتوم جدا شده و از برشی 5 سانتیمتری کل سیگموئید از شکم خارج شد.

 

سر پروگزیمال سیگموئید بیرون شکم بریده شده و سر استاپلر حلقوی داخلش تعبیه شده و داخل شکم برگردانده شد. سپس شکم در محل برش ایجاد شده دوخته شده و در وضعیت لیتوتومی دو سر روده با استاپلر حلقوی به هم دوخته شدنوشته‌ای از دکتر محمد طالب پور فوق تخصص جراحی لاپاروسکوپی ، جراحی چاقی، پلیکاسیون معده اسلیو گاسترکتومی بای پس معده بای پس روده لاپاروسکوپی رفلاکس معده فوندوپلیکاسیون رژیم غذایی ورزش لاغری حلقه گذاشتن دور معده باندینگ معده بالون گذاری داخل معده سنگ کیسه صفرا عود چا
http://lgp.ir

نشانی این صفحه :
http://lgp.ir/modules/news/article.php?storyid=301